ماجرای عمو فیتیله‌ای‌ها و جیب من

دیروز لای مطالبی که تو گروه تلگرامی خونوادگی می‌رسه، یکی پیغامی داده بود با این محتوا:

سلام دوستان
به طور اتفاقی ریز قبض مکالمات موبایلم رو دیدم«خط همراه اول» یک مورد به نام سرویس ارزش افزوده بود که مبلغ قبض من ۲۴۵۰۰ تومان
شده بود بعد از تماس با کارشناسان ۹۹۹۰ متوجه شدم این مبلغ مربوط به اس ام اس هایی است که تبلیغاتی و دارای هزینه هست که بدون هماهنگی با ما فعال شده با بعضی از دوستان دوباره این کار رو انجام دادیم که مبلغ ان حتی ۷۴۰۰۰ تومان نیز بود.
شما هم لطفا با ارسال حرف g به شماره ۹۰۰۰۹ ریز مکالمات خود را کنترل کنید و در صورت داشتن مبلغ ارزش افزوده با شماره ۹۹۹۰ تماس گرفته و پس از وصل شدن به کارشناسان که با شماره گیری عدد صفر انجام میشود ، تقاضای غیرفعال نمودن این سرویس را نمایید.
لطفا در گروهها مختلفی که عضو هستید ارسال کنید تا همه مطلع شوند و از این کلاه برداری مخابرات جلوگیری شود.

 

یک دفعه یادم افتاد که بعله!، این عبارت “ارزش افزوده” رو چند باری توی قبض موبایلم دیده بودم و با توجه به برداشتی که از ارزش افزوده داشتم، این رو بابت پول زوری دونستم که باید مصرف کننده نهایی به اداره مالیات بپردازه و به عبارت دیگه معادل مالیات بر ارزش افزوده دونسته بودم. (همین انتخاب نوع اسم هم نشان می‌ده که اپراتورهای عزیز ممکن است چنین ایده‌ای بابت نزدیکی اسمها داشته باشند!)

برای اینکه واقعاً مطمئن بشم g رو به شماره ۹۰۰۰۹ فرستادم و دیدم که بله چنین مبلغی رو دارم پرداخت می‌کنم، پس ادامه مطلب رو خوندم و قدم به قدم مراحل را طی کردم تا به اپراتور وصل شدم و ازش خواستم که هر چیزی که باعث شده تا مبلغی بابت سرویس ارزش افزوده روی قبضم بیاد حذف کنه، اپراتور هم گفت که مبلغ بابت اشتراک مسیجایی است که از فیتیله داره برات می‌اد و پس از تأیید دوباره من، حذفش کرد. «البته ان‌شالله که حذف شده باشه : -) »

قسمت بعدی ماجرا این بود که ببینم چطور شده که من چنین سیستمی رو فعال کردم، خواهرزادم که یک دختر کلاس پنجمی است و اون‌وقت اونجا بود و متوجه شده بود که چیزی پیش اومده گفت، من یک‌بار تو دیدن برنامه عمو فیتیله‌ای‌ها برای شرکت در یک مسابقه‌ای یک مسیج با گوشی تو فرستادم، ادامه ماجرا هم این‌طور بوده که طبق روال همیشگی من با اومدن اولین مسیج ناخواسته تبلیغاتی اون شماره رو به بلک‌لیست فرستادم و این دوستان هم هر روز دو سه تا مسیج برام می‌فرستادن که مستقیماً توی بلک‌لیست می‌رفته.

بعدش برای سارا، خواهرزادم توضیح دادم که، عمو فیتیله‌ای‌هایی که هممون دوستشون داریم، هم دستشون توی جیب خیلی‌ها رفته و دارن به یک ترتیب خوبی از پول خیلی‌ها می‌دزدن، شما هم دیگه هیچ وقت از هیچ شماره‌ای نه برای عمو فیتیله‌ای‌ها و نه سایر چیزهایی که صدا و سیما توی برنامه‌هاش داره تبلیغ میکنه، مسیجی نفرست!

عمو فیتیله‌ای ها در حال دزدی، محمد مسلمی و حمید گلی و علی فروتن

عکس رو با سرچ گوگل پیدا کردم، با توجه به توضیحی که سارا بهم داده بود که بابت شرکت در یک مسابقه مسیج رو فرستاده بوده!

پینوشت ۱: لازم به توضیح نیست که اگر هر بیزینسی قصد درآمد زائی از این روش رو داره، اگر در زمانی که شماره برای ارسال مسیج رو می‌ده بگه که شما با این‌کار توی لیستی می‌آیید که براتون با هزینه مسیج می‌فرستیم، کش رفتن از جیب حساب نمی‌شه، ولی اگر شما برای شرکت در یک مسابقه شماره‌ای رو اعلام می‌کنی، حتا حق نداری که از شماره به عنوان ارسال تبلیغ اسپم استفاده کنی، چه برسه به اینکه برای خودتون نون‌دونی درست کنید. در ضمن در صورتیکه حتا به فرض (محال) این دوستان توی برنامه چنین چیزی رو اعلام کرده بودن، با توجه به سن و سال مخاطبشون و اینکه از بچه انتظار درک ماجرا نمی‌ره، باز هم کارشون هر چند درست ولی غیر اخلاقی می‌تونه حساب بشه.

پینوشت ۲: طبق برداشت و حساب و کتابی که کردم مبلغی که از من، طی این مدت برداشته شده، چیزی ما بین ۱۰۰ هزار تا ۱۵۰ هزار تومن است.

پینوشت ۳: قصد کردم همونجور که توی شبکه‌های اجتماعی بابت جریان اعتراض ترک‌ها از فیتیله، از عمو فیتیله‌ای‌ها دفاع کردم، بابت این جریان هم در حد بضاعت خودم و مملکت اعتراض کنم.

پینوشت ۴: فیتیله یک برنامه‌ی تئاترگونه است که جمعه‌ها از شبکه دو پخش می‌شه و بازیگرانش محمد مسلمی و حمید گلی و علی فروتن هستند که به عمو فیتیله‌ای‌ها معروف شدن.

پست شده در خاطرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

eighty + = eighty seven